Biznes i prawo

Kim jest notariusz i w jakim celu się do niego wybrać?

Niemal każdy z nas zna to słowo, jednak dokładne zdefiniowanie jego znaczenia przysparza często wielu trudności. Wszystko przez to, że większość ludzi do notariusza chodzi rzadko. Mówiąc najprościej: notariusz, to prawnik powołany przez ministra sprawiedliwości, jego głównym zadaniem jest sporządzanie aktów notarialnych. Usługi tego typu odnajdziemy nawet w niedużych miejscowościach, Olsztyn oczywiście również oferuje sporo w tej dziedzinie. Miejscem pracy notariusza jest kancelaria notarialna, jej siedziba również wskazana jest na mocy decyzji ministerialnej.

Kiedy powinniśmy udać się do notariusza?

Rola notariusza w dużej mierze sprowadza się do ograniczania ilości sporów sądowych. Jest on osobą zaufania publicznego, i jako taki gwarantuje profesjonalny nadzór prawniczy przy rozmaitych czynnościach kontraktowych. Dla laika brzmi skomplikowanie, ale w praktyce sprowadza się to do tego, że gdy przy zawarciu umowy, lub sporządzeniu dokumentu obecny jest notariusz, to właśnie jego osoba jest gwarantem ważności i poprawności całej procedury. Ma on obowiązek czuwać nad zabezpieczeniem praw i interesów stron. Zakres szczegółowych czynności jakie może dla nas wykonać kancelaria notarialna jest szeroki. Ogólnie mówiąc, o pomoc notariusza powinniśmy zwrócić się zawsze wtedy, gdy  zawieramy umowę, która w przyszłości może mieć poważne skutki prawne.

Zakres spraw dla kancelarii notarialnej

W pewnych sytuacjach korzystanie z usług notariusza jest dobrowolne, i robimy to chcąc dodatkowo zabezpieczyć nasze interesy, w innych, jesteśmy zobligowani do sporządzenia dokumentów właśnie w takiej formie. Jedną z częstszych sytuacji, w której na pewnym etapie życia znajduje się wielu z nas, jest zakup nieruchomości. W polskim prawie nabycie mieszkania czy domu musi się odbyć z asystą notariusza. Jeśli chodzi o Olsztyn to wszystkie te usługi zaoferuje kancelaria, której ofertę znajdziemy pod adresem https://www.notariuszolsztyn.info/. Należy także pamiętać, że wszystkie czynności przeprowadzane u notariusza objęte są tajemnica. Zwolnienie z niej następuje tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Testamenty, poświadczenia, protokoły

Spraw które pozwoli nam załatwić dobra kancelaria notarialna jest oczywiście znacznie więcej. W kompetencjach notariusza leży także spisywanie protokołów czy doręczanie oświadczeń. Jego rolą jest też sporządzanie weksli, wniosków o wpis w księdze wieczystej czy odprowadzanie niektórych opłat sądowych. Istotny temat, w którym bardzo pomocny jest notariusz to rozrządzenie własnym majątkiem na wypadek śmierci. Aby w Polsce skutecznie sporządzić testament, mamy kilka możliwości. Jedną z nich jest spisanie go własnoręcznie z zachowaniem odpowiednich wymogów. Rozwiązanie takie, szczególnie gdy nie mamy wiedzy prawniczej obarczone jest dużym ryzykiem błędu. W tej sytuacji możemy skorzystać z pomocy notariusza. Również Olsztyn jest miejscem, gdzie bez problemu znajdziemy takie oferty.

Jak widać zakres pomocy oferowanej przez kancelarie notarialne jest szeroki. W wielu przypadkach wizyta u notariusza może okazać się pomocna, w innych wręcz konieczna. Warto o tym pamiętać i w razie potrzeby rozsądnie wybierać, aby zapewnić sobie spokój i bezpieczeństwo.